Starý dobrý Salomon…
Tak nějak bych shrnul pocity, které jsem měl při obutí nového trailového modelu Salomon Genesis. Dlouhodobě mám vyzkoušené, že boty Salomon mi prostě sedí jak prdel na hrnec. Naposledy jsem testoval Salomon Sense Ride 5 a tam jsem ten pocit poprvé neměl. Kopyto bylo trochu „jiné“ a i když mi „rájdy“ nakonec sedly, tak to ten prvotní pocit tam prostě nebyl.
Obsah recenze:
- Materiál svršku Matryx.
- Podrážka All-Terrain Contagrip.
- Mezipodešev EnergyFOAM.
- Podpůrný prvek Active Chassis.
- Tkaničky Quicklace
- Drop.
- Porovnání s modelem S/LAB Genesis.
- Porovnání s jinými modely.
- Na co bych použil Salomon Genesis?
- Kde Salomon Genesis koupíte?
- Oficiální produktové video.
- Fotogalerie.
Model Genesis bych popsal asi jako hybrida právě mezi starým dobrým modelem Sense Ride 4 (a starší…) a modelem Speedcross. Staré dobré skvěle sedící kopyto s hodně hrubým vzorkem. A k tomu Salomon navíc přidal materiál v mezipodešvi, takže Genesis jsou skvěle tlumené. Prostě super trailovky do opravdového terénu.
Technologie a vlastnosti
Matryx
V prvé řadě je tu Matryx - materiál, ze kterého je vyrobený svršek boty. Jedná se o kombinaci polyamidových a kevlarových vláken.
Matryx má hned dvě zvláštnosti:
- Jedná se o materiál, který se vyrábí přímo ve Francii (centrála Salomonu je také ve Francii).
- Udržitelnost - díky tomu, že se barví už na úrovni vláken (místo barvení vyrobené tkaniny). tak je při výrobě spotřebováno až o 50 % méně vody. A pokud se barví na černo, tak se ušetří dokonce až 95 % vody.
All-Terrain Contagrip
Contagrip je léty prověřená pryžová směs, díky které boty drží téměř na všech površích. Salomon na své boty dává hned 5 různých druhů Contagripu, které se dělí dle použití:
- Road - silniční boty
- All terain - univerzální trail (zvládnou i asfalt)
- Mud - bláto a mokro
- Winter - pro zimní podmínky
- Water - pro mokrý tvrdý povrch (např. kamení)
U modelu Genesis je tedy zmíněný All-Terrain Contagrip. Salomon zde ale zvolil hodně hrubé a vysoké špunty (4,5 mm) - např. u Sense Ride 5 je 3,5 mm vzorek. Což dle mého Genesis posílá spíše do těžšího terénu. Čímž ale nechci říct, že nezvládne šotolinu a asfaltové přeběhy - je to pořád „jen“ bota :-)
EnergyFOAM
EnergyFOAM je velmi lehká pěna, kombinující technologii EVA a Olefin [OBC]. Díky svému složení zajišťuje jak tlumení, tak odraz.
Active Chassis
Active Chassis je pevný podpůrný prvek („šipka“ s nápisem Salomon) na vnější straně boty. Tento prvek zajišťuje větší stabilitu kotníku v případě zvrtnutí kotníku směrem ven.
Tkaničky Quicklace
Rychloutahovací tkaničky Quicklace jsou u trailovek Salomon už letitá klasika a nedám na ně dopustit. Jednoduše a rychle se dají utáhnout i povolit. Salomon uvádí, že jsou 4x pevnější než klasická tkanička.
Občas má někdo problém utáhnout Quicklace, takže jsem natočil tohle instruktážní video :-)
Drop 8 mm
Pod špičkou má model Genesis 26 mm materiálu, pod patou 34 mm. Z čehož vychází příjemný drop 8 mm, což je dnes takovým standardem.
Porovnání s modelem S/LAB Genesis
Možná jste si všimli, že existuje také model S/LAB Genesis a proto se mrkneme na rozdíly mezi těmito Genesis modely. Jak už název napovídá, tak S/LAB Genesis patří do závodní řady S/LAB. V čem se tedy liší?
- Testovaný model Genesis je širší než model z řady S/LAB - u závodních bot je zvykem, že jsou užší (přesnější).
- Model S/LAB Genesis má navíc vrstvu Profeel Film, což je vrstva v mezipodešvi, která chrání chodidlo před ostrými předměty. I tak mi mezipodešev nového modelu Genesis přijde dostatečně silná a nějak si nedovedu představit, jak by musel vypadat kámen, který by mi zranil chodidlo.
- Model S/LAB Genesis má o 2 mm vyšší mezipodešev a teoreticky je tedy tlumenější.
- Nový model Genesis má všitý jazyk. Model S/LAB Genesis je „ponožkový“ typ boty - jazyk tvoří součást svrchní elastické části boty.
Porovnání s jinými modely
Trailovky Salomon Genesis bych pocitově porovnal s Hoka Speedgoat 5 nebo NNormal Tomir. Speedgoaty mají ale problém v techničtějším (a bahnitějším) terénu a Tomirům zase spíše chutná těžší terén a nejsou úplně vhodné na šotolinu. Genesis je prostě něco mezi - zvládnou jak placku, tak terén a nenechají vás ve štychu ani na blátě a mokru.
Na co bych použil Salomon Genesis?
Rozhodně na delší vzdálenosti. Jsou hodně tlumené, chodidlo je hodně zapuštěné v mezipodešvi, takže bota unavenou nohu podrží a jsou tedy hodně pohodlné. I přes celkem vysokou mezipodešev je tam dobrá propriocepce (chodidlo vnímá terén).
V Genesis bych se nebál běžet ultra závod a určitě je použiju pro delší tréninky/výletu po mých oblíbených hřebenech Jeseníků a Králického Sněžníku. Díky vysokému a hrubému vzorku budou podle mě super i pro dlouhé zimní tréninky ve sněhu.
Kde Salomon Genesis koupíte?
No přece u mých kamarádů v Runsport.cz, zde - Trailovky Salomon Genesis.
Salomon Genesis - oficiální produktové video
Tak co, zaujal jsem vás?
Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mé sociální sítě a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)
- Trailrun.cz na Facebooku
- Trailrun.cz na Instagramu
- Trailrun.cz na Youtube
- Trailrun.cz na Strava.com
- Trailrun.cz na Pickey