Recenze 01. 10. 2022

Recenze trailovek Salomon Speedcross 6

header-image-small

Historie řady Speedcross

Na úvod je potřeba říct, že Speedcross je prostě legenda. První model Speedcross 1 se začal prodávat už v roce 2006. Trailové běhání bylo, dá se říci, v plenkách a pro Salomon to byl spíš takový pokus, co se bude dít. První Speedcrossy byly navíc určené do bláta a měkkého terénu a vůbec tedy nebylo jisté, jestli tento úzce zaměřený model zaujme. Pro představu – Salomon prý tenkrát předpokládal, že by mohl prodat 1000 párů. Dnes Salomon jen v Evropě prodá více než 1 milion Speedcrossů ročně. Takže Speedcross zaujal :)

Málokdo to ví, ale brovský podíl na úspěchu řady Speedcross měl Kilian Jornet, který v roce 2008 běžel většinu závodů v botách Speedcross 2 a dokonce v nich vyhrál UTMB.

Salomon Speedcross 6 – sada s hrníčkem a impregnací
Salomon mi nové Speedcrossy poslal v krásné dárkové sadě s hrníčkem a impregnací. Děkuju :)

Největší skok ve vývoji zaznamenala tato modelová řada mezi modely 1 a 4, u kterých došlo k velkým změnám z důvodu zlepšení stability. První verze měla totiž dost zaoblenou patu, takže nebyla tak stabilní. Salomon na tomto dost intenzivně pracoval a povedlo se jim tuto zápletku nakonec vyřešit.

První dojem aneb z pětek do šestek

A teď se pojďme mrknout na nový model Salomon Speedcross 6. Na úvod je potřeba říct, že mám i předchozí model 5. Do těch jsem se zamiloval hned na první obutí. Musím se přiznat, že než jsem tyhle boty obul, tak jsem na řadu Speedcross koukal tak trochu přes prsty. Měli je v různých obchodních řetězcích a byla to pro mě taková ta boty typu „přišly hory do města.“ Je potřeba ale říct, že Speedcrossy, které najdete ve velkých obchodních řetězcích je dost jiná bota než ty Speedcrossy, které najdete v trailových speciálkách typu Runsport.cz. Ty v obchodních řetězcích jsou určené spíše pro chůzi a liší se jak v použitých materiálech, tak v technologiích.

Salomon Speedcross 5
Tohle jsou mé, nyní již historické Salomon Speedcross 5.

Takže pokračujeme – „pětky“ jsem tenkrát obul a seděly mi jak prdel na hrnec. V přední části boty bylo místo navíc a byly to prostě přímo „bačkory.“ Stejný pocit jsem měl při prvním obutí Speedcross 6 – naprostý pohodlí.

Čeho jsem si ještě všiml?

Ve Speedcrossech není zima a neteče do nich. Nevím, čím to je, ale „pětky“ jsem s oblibou používal pro běh ve sněhu. Vzorek ideální a bylo v nich krásně teplo. V nových „šestkách“ jsem běžel minulý týden, když bylo nějakých pět stupňů a taky pohoda.

Trailové boty Salomon Speedcross 6
Speedcross 6 – ve vodě a blátě jsou jako doma.
Salomon Speedcross 6 – samočistící vzorek
Neměl jsem možnost vyzkoušet nějaké větší bahno, ale vypadá to, že se vzorek opravdu díky velkým špuntům nijak extrémně nezanáší.

Co je u Speedcross 6 nového?

Když jsem v „šestkách“ vyběhl, tak mi ale přišlo něco jiné a musel jsem si vygůglovat rozdíly mezi modely 5 a 6, abych na to přišel :) Speedcross 6 má narozdíl od modelu 5 jinou výšku podešve pod patou a pod špičkou. Jsou to pouhé 3 milimetry. Přišlo mi, že mám v „šestkách“ lepší cit. Odborníci tomu říkají „propriocepce.“ Tuhle informaci ale berte jen jako mou teorii. Přecejen to jsou pouhé 3 milimetry :)

Jaké jsou tedy rozdíly mezi Speedcross 5 a Speedcross 6?

Jak vidíte v níže uvedené tabulce, tak díky tenčí mezipodešvi jsou „šestky“ o něco lehčí.. Drop zůstal zachován – vypadá to, že 10 mm je dost, ale mě osobně to nijak nepohoršuje. Přijde mi to prostě pohodlné.

  Speedcross 5 Speedcross 6
Váha 320 298
Podešev pod špičkou 25 22
Podešev pod patou 35 32
Recyklovaný materiál Ne Ano
Materiál podešve Contagrip Mud Contagrip

Svršek boty je vyrobený z recyklovaných materiálů, což oceňuju jako super krok. Lepší už by snad jen bylo, kdyby z bot potom zase vyrobili PET lahve :)

Jistý rozdíl je i ve vzorku podešve. Nové „šestky“ mají robustnější špunty (Mud Contagrip – výška 5 mm) s většími mezerami, takže bláto prý tolik nezanáší vzorek podrážky. Já mám tyhle botyk chvilku, takže jsem zatím žádné mega bláto neběžel. No, budeme jim věřit :)

Salomon Speedcross 6 – vzorek podrážky Mud Contagrip
Takhle vypadá nekompromisní vzorek s přilnavou směsí Mud Contagrip.

Takto popisuje Salomon použité technologie

Mud Contagrip®

Směs podešve (podrážky) Mud Contagrip® je vyrobena pro maximální přilnavost na sypkém, měkkém, nerovném a členitém povrchu a využívá hluboké, ostré výstupky ze směsi, která se zaměřuje na přilnavost.

EnergyCell™+

EnergyCell™+ je směs mezipodešve s vysokým odpružením, která poskytuje skvělou návratnost energie spolu s výrazným odpružením a odolností.

Recyklované materiály

Materiály vyrobené z recyklovaných produktů, jako jsou PET lahve nebo materiálový odpad.

Anti-debris Mesh

Hustá síťovina, která zabraňuje zachycení nečistot mezi chodidlem a stélkou.

Ripstop fabric

Nylonový materiál se zesílením, díky kterému odolává roztržení, roztržení a oděru.

Quicklace™

Minimalistické a pevné tkaničky pro utažení jedním tahem. Snadné nazouvání a vyzouvání.

Další vychytávky

Stélky Ortholite

Tyhle stélky alias vložky dává Salomon do lepších modelů už x let. Někde jsem to asi už psal – nedám na ně dopustit a když vyřazuju staré boty, tak si tyhle stélky schovávám a dávám je do bot, kde nejsou. Takže za mě super :)

Stélka Ortholite
Stélka Ortholite je top!

Špička boty

Na první pohled to možná nevypadá, ale špička boty je hodně zpevněná a pogumovaná, takže se nemusíte bát, že byste si někde ukopli palec.

Salomon Speedcross 6 – špička boty
Pogumovaná, zpevněná špička

Zpevněná pata

Pata vypadá nestabilně, ale opak je pravdou. Noha je jakoby zapuštěná do gumového „podpatku“ a bota díky tomu krásně sedí.

Salomon Speedcross 6 – zpevněná pata
Zadní část boty je hodně zpevněná.

Jaký je závěr?

Trailovky Salomon Speecross 6 budou podle mě krásně sedět všem, kdo nemají extrémně široké chodidlo. Tím nemyslím pocit při běhu, ale prostě to, jak bota padne na nohu.

Díky vzorku podrážky jsou skvělé do bláta a měkčího terénu. Salomon to na svém webu neuvádí, ale já je beru i na sníh.
Je v nich krásně teplo a hned tak nepromoknou.

Potenciální minusy

  • Speedcross 6 bych určitě nepoužil do kamenitého terénu. Např. skyrace v Canazei bych v nich určitě neběžel. Na to jsou úplně jiné modely.
  • Pokud jste zvykli na tzv. „zero drop,“ tak se do Speedcrossů asi nezamilujete.

Na závěr bych chtěl říct, že tyhle boty jsem dostal. Nicméně to můj názor nijak neovlivňuje. Věci do svých recenzí si vybírám a pokud dopředu vím, že mi to nebude vyhovovat, tak recenzi prostě odmítnu. Takže vybírám jen věci, které mi budou pravděpodobně budou vyhovovat. Bylo by nefér vzít si věc, která je na nic a vím, že ji pak nebudu ani používat. Salomon boty mi prostě sedí.

Nové Salomon Speedcross 6

Video - Salomon Speedcross 6

Zde je oficiální produktové video ze Salomon TV na Youtube.

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mojí FB stránku Trailrun.cz a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Fotogalerie:

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.