Chcete začít s ultramaratonem? Objem, objem, objem
A pomalu. Klasická chyba všech začátečníků. Začnou mít pocit, že jim to běhá, tak navýší tréninkové dávky a přihlašují se na jeden ultra závod za druhým. A pak to přijde - zánět okostice, achilovka, plantar fasciitis, meniskus a tak dále. Nevěříte? Vyzkoušeno za vás…
Co s tím?
Hlavně to chce trpělivost. Víte, kolik kiláků týdně vám vyhovuje a nejste z toho zničení? Tak to dodržujte a vzdálenosti zbytečně moc nenavyšujte. Pamatujte na to, že na dlouhý závod nenatrénujete za sezónu, ani za dvě. Na ultramaraton je potřeba naběhat objem. Ale musíte postupovat dlouhodobě. Trénujte tak, ať vás to baví a zbytečně se nepřetěžujte.
Jak tedy trénovat?
Přizpůsobte trénink svým možnostem a fyzičce a nezapomínejte odpočívat, protože… Trénink má probíhat ve vlnách. To, že si dáte den voraz neznamená, že vypadnete z tréninku. Naopak. Když trefíte superkompenzační cyklus (vysvětlím v dalších tipech), tak vám půjde fyzička nahoru a budete se zlepšovat. Starý páky říkaj, že „Když vy odpočíváte, tak váš soupeř trénuje.“ To je možná pravda (bohužel stará pravda), ale soupeř taky možná ví houby o tréninku. V den závodu bude mít sice natrénováno víc než vy, ale bude přetaženej a vy si ho namažete na chleba. Takže trpělivost a odpočívat!