Fotky 18. 08. 2024

Golden Trail Series 2024 – propršený Tatra Skymarathon

header-image-small

Golden Trail Series v Polsku

Letos poprvé zavítala prestižní světová série Golden Trail Series do našich končin – vedle proslulé Zegamy s neopakovatelnou atmosférou, ikonického „závodu pěti čtyřtisícovek“ Sierre Zinal, či Marathonu du Mont Blanc z mekky trailového běhání Chamonix a řady závodů mimo evropský kontinent hostil šestý závod série náš severní soused, Polsko. Závod Tatra Sky Marathon s parametry 28 km a 1700 m byl navíc vypsán jako finále „domácí“ česko-slovensko-polské série, a sliboval tedy účast mezinárodních i našich elitních běžců.

Nepříznivá předpověď počasí

Pořadatelé již dopředu řešili nepříznivou předpověď počasí a posunuli starty žen i mužů o hodinu dříve. Závodníci se ráno sice probudili do slunečného rána, ale už při rozcvičení byly slyšet hromy a spustil se déšť. Ten provázel i start ženského závodu a brzy nabral na intenzitě. Všude se valící potoky vody doprovázené hromy a hustým deštěm nakonec donutily pořadatele k zastavení závodu žen na 12. kilometru, muži ani neodstartovali. „Je to vůbec poprvé od roku 2018, kdy sérii pořádáme, co jsme museli k takovému kroku přistoupit,“ uvedl ředitel celé série Grégory Vollet.

Golden Trail Series/Tatra Skymarathon – závodnice
Autor: Colin Olivero (Golden Trail Series)

Alternativní Tatra Skymarathon

Nepřízeň počasí ale neodradila řadu elitních závodníků od toho, aby prodali formu a okusili krásy polských Tater alespoň v odpoledním závodě Tatra Trail. Ten se tak stal historicky nejlépe obsazeným doprovodným závodem a nabídl divákům skvělou podívanou.

Trasa měřila „pouhých“ 16 km s převýšením kolem 600 m, ale na náročnosti jí přidalo množství vody a bahna z dopoledních lijáků, takže závodníci i na této zkrácené trati museli využít své schopnosti běhu v náročném terénu. Do cíle pak dobíhali, jako kdyby běželi překážkové závody v bahně.

Vítěz Marcin Kubica

Nejrychleji si s tratí poradil polský závodník Marcin Kubica, který figuruje v celé sérii na průběžném 6. místě a trať zvládl v čase 1:04:44. Necelých 8 sekund za ním finišoval Francouz Frederic Tranchand, bývalý reprezentant a medailista z orientačního běhu. Třetí, opět „domácí“ Bart Przedwojewski měl na vítěze odstup 35 s.

Češi se neztratili

Z našich byl nejlepší Tomáš Hudec, který v konkurenci elitních běžců bral skvělé 7 místo s pětiminutovou ztrátou na vítěze. Neztratili se ani olomoucký Martin Gogela (+ 9 minut) či nestárnoucí Jirka Petr (+ 11 minut), který navíc obsadil druhé místo ve veteránské kategorii.

Jiří Petr a Bartłomiej Przedwojewski
Jiří Petr a Bartłomiej Przedwojewski (Autorka fotky: Katarína Petrová)

V ženách zvítězila Iwona Januszyk

V ženách získaly polské závodnice celé podium. Zvítězila Iwona Januszyk, která trať zvládla za 1:22:24, minutu za ní finišovala Aleksandra Jedrzejewska, třetí Natalia Tomasiak měla na vítězku čtyřminutovou ztrátu.

Bodovaly i Češky

Ani v ženském závodě se neztratily české závodnice, když na pátém místě doběhla maratonkyně a ultraběžkyně Petra Pastorová, která se zároveň stala vítězkou v kategorii žen nad 40 let. Tereza Hudcová pak doběhla na pěkném 11. místě s desetiminutovou ztrátou.

Golden Trail Series/Tatra Skymarathon – organizátoři

Jak je to s bodováním?

Vzhledem ke zrušení hlavního závodu a tedy nemožnosti získat body do celosvětové série se pořadatelé rozhodli, že závodníkům budou započítávat body jen ze 3 závodů série namísto původně plánovaných 4, které potřebují k tomu, aby se kvalifikovali do celosvětového finále. To je naplánováno v termínu od 17. do 20. října do oblasti jižního Švýcarska v kantonu Ticino.