Fotky 12. 08. 2024

Jesenický maraton 2024 – fotogalerie

header-image-small

Uplynulý víkend byl pro běžce skutečně nabitý

Zatímco fanoušci silničního běhání sledovali olympijský maraton, v neděli i s českou úspěšnou účastí, fanoušci trailového běhu zase jeden souboj Kiliana s Keňanem Kiriagem na legendárním závodě Sierre-Zinal, trailoví nadšenci se sjeli na Skřítek na Jesenický maraton.

Ten je v našich podmínkách také již legendou, neboť nabízí jedny z nejhezčích tras, jaké v našich podmínkách můžete vymyslet. Hlavní maratonský závod startuje z Ostružné a po úvodním zahřívacím výběhu na Šerák na své trase probíhá celým hlavním hřebenem Jeseníků včetně (pro trailové běžce trochu nezáživné) asfaltové „vložky“ na Praděd. Půlmaratonská trasa začíná z Červenohorského sedla a dál víceméně kopíruje trasu maratonu s tím, že nezabíhá na Praděd, avšak dál už obě pokračují shodně po hřebenu na Vysokou holi, Ztracené kameny a závěrečným technickým seběhem až do cíle na Skřítku.

Golden Trail National Series

Maratonský závod je již několik let součástí domácí série Golden Trail Series, která sdružuje závody v regionu České republiky, Polska a Slovenska. Díky tomu se sem tradičně sjíždí česká trailová špička, a nejinak tomu bylo i letos. V mužích se na start postavil jeden z našich nejlepších maratonců a bývalý vrchařský reprezentant Vít Pavlišta, dále úspěšný skyrunningový reprezentant Tomáš Křivohlávek, který ale umí zaběhnout kvalitní časy i na silnici, Martin Gogela, Dominik Chlupáč či zkušený maratonec David Pelíšek, který se na tento závod pravidelně vrací, a slovenský ultraběžec Marian Priadka. Chyběl například Tomáš Hudec, který týden předtím běžel s manželkou Terezou závod rakousko-německo-švýcarské série GTNS v rakouském Pitztalu, nebo Jiří Petr, který dal letos přednost půlmaratonské distanci.

Vítězem Vítek Pavlišta

Závod nakonec poměrně s přehledem vyhrál Vítek Pavlišta. Několikanásobný mistr republiky v maratonu doběhl v čase 3:08:44 a dle svých slov si tím vyrovnal nevyřízené účty z minula. Druhý doběhl téměř domácí Tomáš Křivohlávek s šestiminutovým odstupem a pro bronz si dofinišoval Martin Gogela se ztrátou dalších 11 minut.

Smůla Barči Macurové

V ženách se na start postavila vicemistryně světa v horském běhu z roku 2022 Barča Macurová, pro níž tento závod znamenal návrat po zraněních, která ji provázela v jarní části sezony. Dále Markéta Šimková, vítězka předchozího závodu série v polském Ladek-Zdroj, skyrunnerka Barbora Marková či slovenská závodnice Ivana Líšková.

Vítězka Ivana Líšková

Závod nakonec poměrně suverénně vyhrála právě poslední jmenovaná Ivana Líšková v čase 3:47:24, která by mezi muži brala 8. místo. Druhá skončila Markéta Šimková se ztrátou necelých 5 minut, a dostala se tím na průběžné první místo celé série. Pod 4 hodiny zvládla závod i třetí Barbora Marková (3:59:11). Smůlu si vybrala v polovině závodu vedoucí Barbora Macurová, která za občerstvovací stanicí na Červenohorském sedle špatně odbočila na půlmaratonskou trať a byla diskvalifikovaná. „Když jsem při sbíhání z Pradědu viděla proti sobě kluky, kteří byli před tím přede mnou, bylo mi to divné,“ přiznala v cíli. Důležité ale pro ni je, že se jí běželo dobře, a snad je tedy po zraněních vše opět na správné cestě.

Jesenický půlmaraton

Mezi půlmaratonci dominovali mladí orientační běžci, když zvítězil téměř domácí Ondřej Jílek v čase 1:36:44 a třetí doběhl norský závodník Hakon Raadal Bjorlo. Mezi ně se na druhé místo vtěsnal nestárnoucí Jirka Petr se ztrátou necelých 3 minut na vítěze, 4. pak doběhl bývalý úspěšný reprezentant v běhu na lyžích Pavel Brýdl. V ženách dominovaly atletky, a nevedly si vůbec špatně. Vítězka Katrin Sásová závod zvládla v čase 1:47:45 (celkové 11. místo mezi muži), druhá doběhla Lucie Pavlištová se ztrátou 6 minut a třetí zkušená maratonkyně Eva Filipiová o další 4 minuty později.

Jako vždy nelehké počasí

Celý závod provázelo velmi horké počasí, které závodníkům ztěžovalo podmínky, a tak traťové rekordy Jirky Čípy a Lucky Maršánové zůstaly nepokořeny. Maratonský závod se běžel jako poslední před finále celé série, které závodníky čeká již za týden v rámci Tatra Skymaratonu v Polsku.