Recenze 07. 09. 2023

Recenze trailovek Salomon Thundercross

header-image-small

Kdysi jsme v Runsportu testovali boty Salomon Wildcross. Byly super, ale říkal jsem si, že by mohly být ještě víc tlumené. A přesně takové jsou nové Salomon Thundercross.

Stejně jako model Wildcross jsou „Thundercrossy“ na první nazutí neskutečně pohodlné a krásně mi sedí. Stejný pocit jsem měl třeba u modelové řady Sense Ride. Narozdíl od Wildcross jsou ale více zateplné, mají vyšší mezipodešev (víc tlumí) a přijde mi, že jsou i víc uzavřené, což se v zimě, v blátě a sněhu prostě hodí.

Kde Thundercross koupíte?

No přece v Runsport.cz (proklik vede rovnou na model Thundercross). A to hned v několika verzích (s Gore-Tex membránou i bez).

Podrážka Contagrip
Podrážka Contagrip s 5 mm vysokými „špunty“ je do podzimních a zimních podmínek pecka.

Ideální pro podzimní a zímní podmínky

Model Thundercross je stvořen pro podzimní a zimní počasí. Svršek boty je zateplený a vypadá dost bytelně. Špička je zpevněná, takže se jen tak o něco nekopnete. Vzorek podrážky je 5 mm vysoký a velké špunty jsou daleko od sebe, takže se vzorek jen tak nezanese.

Thundercrossy budu určitě používat na podzim a v zimě na delší běhy a budu se střídat s mými oblíbenými Speedcrossy.

Hodně tlumené

Už na první pocit je jasné, že jsou Thundercrossy hodně tlumené, tedy mají vysokou mezipodešev. Pod špičkou mají 27 mm a pod patou 31 mm. Pro srovnání, např. hodně tlumené Salomon Ultra Glide 2, které jsou, už dle svého názvu, určené pro dlouhé ultra běhy, mají pod špičkou 26 mm a pod patou 32 mm, což jsou skoro stejné hodnoty jako Thundercross.

I přes hodně vysokou mezipodešev jsou ale Thundercrossy krásně stabilní (dostatečně široké) a běží se v nich příjemně. Párkrát jsem je byl proběhnout na suchu a přijde mi, že jsou až zbytečně moc měkké. Ale to bude subjektivní pocit :)

Mezipodešev Energy Foam

Zde použil Salomon kombinaci klasické EVA pěny s tzv. OBC (neboli olefinové blokové kopolymery), které jsou skvělým vylepšením materiálu mezipodešve běžecké boty, protože oproti pouze klasické EVA pěně nabízí mnohem lepší tlumení, flexibilitu, vyšší odolnost a nižší hmotnost. Tedy vše, co je u běžeckých bot žádoucí. OBC materiály se dají také lépe recyklovat, jejich použití je tak i šetrnější k životnímu prostředí.

Pěna v mezipodešvi – Energy Foam
O luxusní tlumení se stará pěna Energy Foam

Další podobné modely – porovnání

Salomon Wildcross

Jak píšu v úvodu – model Thundercross je víc tlumený a přijde mi, že do nich jen tak nenateče. Wildcross je spíš lehká bota na kratší podzimní krosy.

Salomon Speedcross

Narozdíl od Speedcrossů mají Thundercross menší drop (4 mm vs 10 mm) a jsou více tlumené. Speedcrossy bych použil do tvrdého sněhu.

Rychloutahovací tkaničky Quicklace
Osvědčené rychloutahovací tkaničky Quicklace používá Salomon už x let u většiny modelů.

Mohlo by vás zajímat

  • Drop – 4 mm
  • Výška pod špičkou – 27 mm, výška pod patou – 31 mm
  • Standardní šířka (pocitově jsou ale v přední části hodně široké).
  • Botky Salomon Thundercross koupíte zde.
Stélka (vložka (Ortholite)
Stará dobrá klasika – stélka (vložka) Ortholite

Použité technologie

  • Energy Foam – lehká EVA pěna kombinovaná s Olefinem (OBC) použitá v mezipodešvi. Má za úkol tlumit a zároveň navracet energii do odrazu.
  • SensiFit – žebrování na bocích svršku boty. Má za úkol pevně obepínat nohu, aby bota dobře seděla.
  • Quicklace – rychlozavazovací tkaničky, které snad není asi potřeba více představovat :)
  • Contagrip MD – přilnavá gumová směs, ze které je vyrobená „podrážka.“

Video prezentace Salomonu

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mé sociální sítě a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Fotogalerie – Salomon Thundercross

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.