Historie modelu
Na úvod téhle recenze se pojďme podívat na historii modelů S/LAB Ultra, která sahá někam do roku 2017.
- První model se jmenoval S/LAB Sense Ultra a vycházel z legendárního modelu S/LAB Sense. V těhle botkách jsem se něco naběhal a mám doma tuším troje :)
- Druhý model se jmenoval S/LAB Ultra 2 a byl to kompletně nový model, na jehož vývoji dělal legendární ultra běžec François D’Haene.
- Třetí model se jmenoval S/LAB Ultra 2 v2 a byl to vlastně trochu odlehčený předchozí model.
- Další model se jmenoval S/LAB Ultra 3 a byla to taky kompletně nová bota, která měla bezešvý svršek s „ponožkovitým“ fitem.
Aktuální model Salomon S/LAB Ultra 3 v2
A nyní se dostáváme k aktuálnímu modelu S/LAB Ultra 3 v2, tedy druhá verze třetí verze :)) Tahle bota je vizuální prakticky stejná jako její předchůdce. I když to tak nevypadá, tak se ale liší v pár zásadních detailech.
Vyšší mezipodešev – lepší tlumení
Salomon u nového modelu přidal 3 mm na mezipodešvi, což má samozřejmě vliv na tlumení a celkové pohodlí boty. Drop zůstává na 8 mm. Zajímavé je, že i když je vyšší mezipodešev, tak se váha, oproti předchozímu modelu snížila z 290 na 260 gramů.
Aktuální hodnoty (výška mezipodešve):
- Špička – 21 mm (předchozí model 18 mm)
- Pata – 29 mm (předchozí model 26 mm)
Materiál svršku
U svršku Salomon odlehčoval. Použil materiál Matryx, který je kombinací polyamidu a kevlar. Je poddajnější než u materiál u předchozího modelu a lépe tak obepne nohu. Zároveň skvěle větrá a Salomon uvádí, že je o 10 % lehčí.
Střih svršku alias fit
Přijde mi, že S/LAB Ultra 3 v2 je trochu užší v oblasti kotníku. Bez lžíce tyhle boty prakticky neobuju. Na druhou stranu pak skvěle sedí. Naopak, přední část boty se mi zdá širší než u předchozího modelu. Což se prostě při delších trasách, kdy noha trochu oteče, hodí.
Další vychytávky Salomonu
Mezipodešev EnergyCell+
Směs mezipodešve, která pohltí jen minimum energie. Zároveň je dostatečně pevná a pružná, aby zajistila dynamiku odrazu. Díky tomu boty „dobře běží.“
Podrážka Contagrip® MA
Psal jsem to už stokrát a napíšu to znova – Salomon tuhle směs Contagrip vyladil k dokonalosti. Drží snad na všem. Verze MA má jak skvělou přilnavost, tak super výdrž.
Tkaničky Quicklace
Opět léty prověřená vychytávka. Jedním tahem utáhnete nebo povolíte. Zbytek tkaničky včetně utahovátka jednoduše uschováte do kapsičky na jazyku.
Na co bych Salomon S/LAB Ultra 3 v2 použil?
Jednoznačně na běhavý horský závod do 50 km. Proč do 50 km? Protože vážím přes 80 kilo, moje běžecká technika není „kdovíjaká“ a na delší trase už bych trpěl. Druhý důvod je, že pro delší trasy jsou na trhu prostě pro mě použitelnější modely bot. Na delší ultra bych si tedy radši vzal třeba boty Salomon S/LAB Genesis, které sice nebudou tak rychlé jako S/LAB Ultra 3 v2, ale zase budou v pozdější fázi závodu k nohám milosrdnější. Prostě něco za něco. A navíc obvykle na vítězství neběhám :)
Salomon S/LAB Ultra 3 v2 jsou skvělé v méně i více technických trailech a vynikat budou všude, kde se to dá smažit na max.
Životnost boty
Tohle je hodně ožehavé téma, které shrnu trochu univerzálně. Je potřeba si uvědomit, že tlumící schopnosti mezipodešve jsou časově omezené. Když vám vydrží svršek a neošoupete podrážku, tak můžete v botách naběhat klidně přes tisíc kilometrů. Nemůžete ale prostě počítat s tím, že bota bude mít stále stejné vlastnosti. Obecně jsem vypozoroval, že co se týká nějaké dynamiky, tak bota je cca po 500 odběhaných kilometrech KO.
Co se týká životnosti materiálů, tak vše závisí na vašem běžeckém stylu a zlozvycích. Někdo velice rychle ošoupe vzorek podrážky na patě, a to klidně jen u jedné boty. Někdo zase rychle roztrhá horní okraj boty nad patou. Tohle má prostě každý jinak a určitě bych to nesváděl na daný model bot.
Závěr
Bral bych je klidně i v případě, že bych měl mít doma jednu univerzální boty. V botách Salomon S/LAB Ultra 3 v2 nabíhám objem a chodím v nich pomalé i rychlé tréninky. Obul jsem je na pár výletů a dokonce jsem v nich byl párkrát ve městě. Prostě univerzální parťák do všeho.
Video prezentace Salomonu
Tak co, zaujal jsem vás?
Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mé sociální sítě a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)
- Trailrun.cz na Facebooku
- Trailrun.cz na Instagramu
- Trailrun.cz na Youtube
- Trailrun.cz na Strava.com
- Trailrun.cz na Pickey