Recenze 20. 04. 2021

Recenze trailovek Salomon Sense Pro 4

header-image-small

Jak to všechno začalo?

Historie modelové řady Salomon Sense Pro sahá až někam do roku 2014. Modely Sense Pro a Sense Pro 2 se už v té době podobaly modelu S/LAB Sense respektive předchůzdci S/LAB Ultra, ale v té době se jednolo o takového trochu kočkopsa. Salomon se v té době snažil vyrobit opravovou univerzálku, jak do terénu, tak na silnici. Říkali tomu „citytrail.“ Což se nedá říct o novém modelu Sense Pro 4 (a vlastně i Sense Pro 3).

Takhle vypadá předchozí model Sense Pro 2. Jsou to spíš takové silničky s jemným vzorkem.

Předchozí model Salomon Sense Pro 3

Kdyby vás to zajímalo, tak jsem testoval i předchozí model Salomon Sense Pro 3. Zde je foto z podzimu 2018, kdy jsem v rámci soustředění Runsport.cz Teamu celý víkend pobíhal v testovacích botkách Salomon Sense Pro 3 po Lysé hoře. Za ten víkend jsem stihl čtyřikrát Lysou z Ostravice a jednou jsem v těchle botkách vyrazil na Smrk, ale došel jsem v nich jen do Beskydského pivovárku v Ostravici :)

Sem se mi dívej! :)

Na co je tedy určený model Sense Pro 4?

Salomon Sense Pro 4 jsou čistokrevné trailovky, které budou vynikat v měkkém terénu. Pocitově se hodně blíží závodním modelům z řady S/LAB Sense Racing. Mimochodem i tak vypadají. Oproti řadě S/LAB má však Sense Pro 4 mezipodešev Optivibe, která zajišťuje lepší tlumení, což je pro nás tlouštíky a běžecké zelenáče skvělá zpráva :)

Použité technologie

Pojďme se teď podívat, co se skrývá pod kosmickými názvy technologií, které u těhle bot najdete.

Contagrip MA

Contagrip MA je vlastně směs gumy, ze které je vyrobená „podrážka“ alias podešev. Zde záleží nejen na vzorku, ale taky právě na použité směsi. Ta totiž nesmí klouzat. A tohle je to, co Salomon umí. Contagrip je pecka!

Sense Pro 4 má dost vysoký a hrubý vzorek, takže se nezanáší blátem.
Hned jsem botky otestoval v terénu, kam patří :)

Endofit

Endofit je taky dobrá vychytávka. Jedná se vlastně o takovou vnitřní skoro ponožku, která je umístěná v oblasti nártu. Je spojená s jazykem a obepíná váš nárt, díky čemuž drží nohu pevně v botě.

Zde je krásně vidět vnitřní „ponožka“ Endofit, díky které bota krásně sedí na noze.

Sensifit

Sensifit je součástí svršku boty. Je to to tmavé žebrování, které vidítě na bocích boty. Propojuje mezipodešev s horní částí, kde je šněrování a při utažení zpevňuje celou botu a pomáhá přizpůsobit její tvar vaší noze.

Ty vyplněné cikcaky v meshi je „žebrování“ Sensifit, které celkově zpevňuje botu.

Optivibe

Optivibe už jsem zmiňoval výše. Jedná se o kombinaci dvou typů pěny, ze které je vyrobená mezipodešev. První typ tlumí nárazy chodidla, druhý převádí energii do odrazu.

Profeel Film

Profeel Film je tenký kus materiálu, který je umístěný v přední části podešve. Nepodařilo se mi dohledat, z čeho je to vyrobené, ale na obrázcích se to tváří jako kevlar. Hlavním úkolem téhle vrstvy je ochrana chodidla při dopadu na ostré kameny, kořeny a vůbec všechno, co má ostrou hranu.

Mesh

Celý svršek boty je vyrobený z Meshe, což je vlastně taková pevná, bezešvá síťovina. Kdysi se s tímhle materiálem experimentovalo na boty, dělané na zakázku. Dnes už je to standard.

Na špičce boty je Mesh zpevněn proužkem pryže. Přední část boty dostává hodně zabrat, takže tohle se určitě hodí.

Vodoodpudivá úprava

Svršek boty je ošetřený vodoodpudivou technologií, aby voda nenasákla vodou a neztěžkla. Tohle je super vychytávka, která se taky dříve využívala pouze závodní řady S/LAB. Při velkém lijáku vám voda botou proteče a nenasákne. Párkrát jsem to při závodě zažil a za chvíli o lijáku nevíte. Teda pokud není zima :)

Zde vidíte, že botky jsem opravdu nešetřil :)

Quicklace a Lace pocket

„Rychlozavazovací“ tkaničky. Tohle určitě už znáte. Místo tkaničky je využité lanko, které stáhnete takovým plastovým udělátkem, které společně se zbytkem lanka schováte do kapsičky na horním konci jazyka. Jednoduše utáhnete, jednoduše povolíte.

Lanko stáhnete plastovým „utahovátkem“ a celé to schováte do kapsičky na horním konci jazyka. Super vychytávka :)

Ortholite

Tvarovaná stélka Ortholite. Co o ní říct? Prostě tvarovaná „vložka,“ která vám sedne. Kdysi se tyhle vložky nedávaly do všech modelů a než jsem oběhané boty vyhodil, tak jsem vložku Ortholite vyndal a použil jsem jí do bot, kde nebyla. A navíc je prý recyklovatelná :)

Stélka Ortholite je narozdíl od starších modelů z jednoho kusu materiálu. Lehká, pohodlná, nijak se neshrnuje.

Jak se mi v nich běhá?

Přesnost a rychlost

Jak jsem psal již výše, mám z nich pocit, jako ze závodních S/LAB Sense Racing, akorát lépe tlumí. Díky hodně hrubé podrážce budou super do bláta a mokrých podmínek.

Sense znamená pocit

Co musím zmínit je slovo „Sense,“ které najdete v názvu těhle bot. Sense znamená „pocit“ nebo „smysl“ a to je přesně to, o čem tyhle botky jsou. Díky relativně tenké podešvi parádně cítíte podklad a jste si jistí v dopadu i odrazu. Což je super pro pocit z běhu, ale už tak super to není při delších trasách. Vzhledem k tomu, že aktuálně vážím skoro 90 kilo, tak bych boty Sense Pro 4 použil do vzdáleností pohybujících se okolo půlmaratonu. Což ale nemusí platit u běžců s nižší hmotností.

Při závodě bych si v nich troufl na 30 km. Víc ale ne. Pokud bych měl běžet delší trasu nebo v těžším (kamenitém) terénu, tak bych sáhnul po Salomon Sense Ride 3 nebo 4.

Měkký podklad

Co se týká podkladu, tak vynikat budou samozřejmě na měkkém, ale klidně bych v nich běžel i na suchu, protože tyhle boty jsou opravdu rychlé. Rozhodně bych je ale nepovažoval za nějaké univerzálky.

Šířka chodidla

Botky Salomon Sense Pro 4 bych doporučil běžců se spíše užším chodidlem. Meshový svršek je hodně přísný a nepovolí.

Spíše pro zkušené

Při výběru berte také v potaz techniku běhu. Pokud jste patař nebo máte nějakou jinou výraznou „vadu,“ tak vyberte něco, co vám chyby při běhu odpustí. Tahle bota vás totiž pravděpodobně ztrestá. Anebo taky ne a dokope vás k tomu, abyste na technice běhu začali pracovat. :)

Mohlo by vás zajímat

  • Váha: 255 gramů.
  • Výška pod patou: 25 mm.
  • Výška pod špičkou: 21 mm.
  • Drop: 4 mm.
  • Fit: spíše užší.
  • Výběr velikosti: Obvyklá velikost, na kterou jste u Salomonu zvyklí.

Salomon Sense Pro 4 - Pro a proti

Co je super?

  • Nízká váha.
  • Super citlivá podešev.
  • Skvělá pro měkké povrchy.
  • Hodně rychlá bota.
  • Skvěle sedí.

Na co dát pozor?

  • Užší střih nemusí sednout každému.
  • Bota bude přísná, pokud máte problémy s technikou běhu.
  • Díky nízké míře tlumení není vhodná na ultra dlouhé trasy.

Různé barvy

Trailovky Salomon Sense Pro 4 můžete koupit v pánské i dámské verzi.

  • Pánské - Black / White / Cherry Tomato
  • Pánské - Turkish Sea / White / Warm Apricot
  • Dámské - Plum Caspia / White / Persimon
  • Dámské - Navy Blazer / White / Copen Blue

Barvy se však můžou v závislosti na sezoně měnit.

Takhle vypadá pánská vínová verze…
A takhle dámská tyrkysová verze.

Video - Salomon Sense Pro 4

Zde je oficiální produktové video ze Salomon TV na Youtube.

Kde Sense Pro 4 koupíte?

Alternativy

Jako alternativy, srovnatelné se Salomon Sense Pro 4 bych viděl níže uvedené trailové boty. Ale berte to s velkou rezervou. Každé z bot jsou něčím hodně specifické.

  • Dynafit Feline SL
  • Dynafit Feline Up
  • Inov-8 X-Talon 212

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mojí FB stránku Trailrun.cz a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.