Recenze 24. 10. 2020

Trasa B7 turisticky nalehko

header-image-small

Po trase B7 – úvod

V zimě jsem měl v plánu projít na skialpech trasu Beskydské sedmičky. Na těžko, s přespáním, na pohodu. Sněhu nakonec moc nebylo a tak z nápadu sešlo. Vzpomněl jsem si na to v létě, když se blížil termín B7 a já si potřeboval otestovat výdrž a čerstvě uzdravenou achilovku. Sehnat pro tuhle blbinu parťáka nebyl problém. Zavolal jsem kámošce Petře z Runsport Teamu a v půlce srpna jsme stáli pod Javorovým na trase.

O tom ale tahle story nebude. Dnes se mrkneme na to, co jsem s sebou nesl, což bude asi pár lidí zajímat, protože jsem se snažil sbalit opravdu co nejlehčí výbavu. A to se povedlo. Cestou jsme potkali nejdříve vítěze LH24 Radka Chrobáka a potom i vítěze LHUT Dominika Skokana a oba nechtěli věřit, že v tom malém bahotu táhnu komplet výbavu na dva dny včetně spacáku a karimatky.

Takže pojďme na to…

Batoh – SALOMON S/LAB PEAK 20 SET

Tyhle „batohovesty“ Salomon prostě umí. Batoh má vzadu velkou hlavní kapsu, která se směrem nahoru mírně rozšiřuje. Kdysi jsem četl o jakémsi výzkumu ameriké armády, který tvrdil, že čím těžší věci nesete, tím byste je v batohu měli umístit výš. Což zde díky tvaru batohu můžete využít. Popruhy batohu tvoří široké, pohodlné pásy látky, na kterých jsou další kapsy. Dvě velké na zip, dvě kapsy na klasické softflasky.

Batoh – SALOMON S/LAB PEAK 20 SET
Zde vidíte velikost batohu v porovnání se štanglí vysočiny :) Váha batohu: 484 gramů

Spacák – Cumulus X-Lite 400

Spacák byl pro mě maraton. Ten pravý spacák jsem vybral asi po deseti letech prošlapávání slepých uliček a snaze ušetřit. Za tu dobu jsem koupil celkem čtyři spacáky. A skončil jsem u péřového spacáku Cumulus X-Lite 400.

Spacák – Cumulus X-Lite 400

Základní parametry spacáku:

  • Váha - 575 gramů (náplň - 400 g)
  • Rozměr v kompresním obalu - 23 x 15 cm
  • Teploty: comfort -1°C, limit -7°C, extrém -25°C.

Prostě opravdu malý, teplý a lehký spacák. Jedinou nevýhodou je snad jen to, že musíte dávat pozor, aby vám někde nenavlhnul, protože mokré peří ztrácí své vlastnosti. Pokud ale vyberete dostatečně kryté místo, tak nemáte problém. My nakonec spali kousek pod vrcholkem Smrku, přímo v lese, pod stromy. Ničím jsem spacák nepřikrýval a neměl jsem problém.

Takže pokud řešíte podobné dilema se spacákem, tak se toho nebojte a ty prachy obětujte, protože to fakt za to stojí.

Sbalený spacák Cumulus
 Takhle vypadá spacák, když je slabelný.

Spacák můžete koupit zde:

https://www.pod7kilo.cz/p/spaci-pytel-cumulus-x-lite-400/vyska-postavy-do-185-cm-standardni-m/

Mimochodem, v eshopu Pod7kilo.cz seženete spoustu dalšího vybavení pro cestování nalehko.

Nafukovací karimatka Therm-a-Rest NeoAir Uberlite

Karimatka pro mě byl podobný oříšek, jako spacák. Nakonec to vyhrála karimatka NeoAir Uberlite od firmy Therm-a-Rest, která má být dle všeho nejlehčí a nejskladnější nafukovací karimatka na světě. Váží pouhých 297 gramů a když jí složíte, tak z ní uděláte balíček o rozměrech cca 19 x 130 cm. Po nafouknutí má karimatka luxusní tloušťku 6,4 cm a musím říct, že je hodně pohodlná.

Karimatka Therm-a-Rest NeoAir Uberlite

Co mě u karimatky hned zaujalo bylo to, že je z opravdu tenkého materiálu, který je tenký jako papír. Když si vybíráte místo na spaní, tak je potřeba vybrat místo, kde nejsou žádné ostré kameny, větve nebo cokoliv, o co by šla karimatka píchnout. Což se mi také stalo. Když jsem jí použil poprvé, tak jsem si lehl uprostřed lesa na jehličí. Prohlídl jsem to místo a karimatka to normálně přežila.

Když jsem jí použil podruhé, tak jsem spal na hřebenu Jeseníků a vybral jsem si místo v trávě. I tohle místo jsem prohledal a vypadalo bezpečně. Nicméně jsem přehlídl nějaký klacík a do karimatky jsem ihned po ulehnutí udělal díru - kliku 1 x 1 cm. No prostě jsem jí roztrhl. Což je skvělá zkušenost a zároveň to není problém, protože ke karimatce dostanete lepící sadu se samolepícími záplatami. Za minutu byla karimatka opravená, já vybral lepší místo a šel jsem spát. Pokud byste tedy přemýšleli o pořízení téhle karimatky, tak rozhodně doporučuju dokoupit tyvek nebo nějakou vrstvu, která karimatku trochu více ochrání. Nebo prostě nezanedbejte výběr místa na spaní :)

Karimatka – váha: 297 g
Váha: 297 g

Karimatku koupíte také v eshopu Pod7kilo.cz:

https://www.pod7kilo.cz/p/nafukovaci-karimatka-therm-a-rest-neoair-uberlite/velikost-karimatky-large-64-x-196-x-6-4-cm/

Hole LEKI Micro RCM Superlight

Hole Leki jsou top! O tom se nebudeme přít. Do teď jsem používal Leki Micro Trail Pro, což jsou skládací hole o pevné délce s nacvakávacím poutkem (rukavičkou) Trigger Shark. Tenhle model váží 195 gramů a mezi horskými běžci jsou to asi nejpoužívanější hole.

Hole Leki

Jenže v Leki začali vyrábět model RCM Superlight, který má sice místo Trigger Sharku klasické poutko, ale váží pouhých 128 gramů. Superlehké karbonové vychytávky já prostě můžu, tak jsem si je hned objednal a rozhodně nelituju. Na výletě po stopách B7 jsem je využil opravdu naplno a musím říct, že ta váha je neskutečná. Absence Trigger Sharku mi vůbec nevadí. Jsem na poutka zvyklý ze skialpu a přijde mi to naprosto komfortní. Oproti Micro Trail Pro jsou tyhle RCM Superlight možná pocitově trochu křehčí, ale je to karbon a ten něco vydrží.

Hole Leki - Váha: 128 gramů
Váha: 128 gramů

Tyhle hole můžete koupit třeba zde:

https://www.runsport.cz/cs/p-17333-leki-micro-rcm-superlight-neon-red-natural-carbon-neon-yellow

Boty - SALOMON Sense Ride 3 Golden Trail Series

Když mi něco vyhovuje, tak si to nakoupím do zásoby. A přesně o tom jsou boty Salomon Sense Ride 3. Pořídil jsem si čtvery. Oproti předchozímu modelu Sense Ride 2 jsou tyhle „trojky“ trochu robustnější, mají víc chráněné chodidlo a díky tomu se v nich líp běhá v členitém terénu. A protože mám rád vychytávky a hezké věci, tak výlet B7 jsem absolvoval v limitované verzi těchto bot s designem Golden Trail Series.

Boty - SALOMON Sense Ride 3 Golden Trail Series
Váha: 280 g

Botky Sense Ride 3 můžete koupit zde. Jen ta verze GTS už nejde sehnat:

https://www.runsport.cz/cs/p-17975-salomon-sense-ride-3-m-stormy-wea-pearl-blue-lapi

Kraťasy DYNAFIT Transalper Light Dynastretch Shorts

Relativně obyčejné outdoorové kraťasy od Dynafitu. Dvě kapsy na bocích, jedna na nohavici. Vše na zip, takže vám z nich nic nevypadne. Na tůry, jak dělané. Rád je používám i na ferraty – právě kvůli těm kapsám na zip. A taky mají jednu výhodu - na bocích mají pásky na suché zipy, takže když přiberete, tak je prostě povolíte :)

Kraťasy DYNAFIT Transalper Light Dynastretch Shorts
Foto: Dynafit.com, Váha: 164 g

Novou verzi těhle kraťasů seženete zde:

https://www.runsport.cz/cs/p-15968-dynafit-transalper-3-dynastretch-short-m-magnet

Mikina DYNAFIT Transalper Thermal Hoody M

Mikiny tohoto typu používám po celý rok. Je lehká, má kapuci, díky použitému Polartecu krásně hřeje a výborně mi sedne. Shrnutí? Má dvě kapsy, kapuci a díry na palce. Parádní investice.

Mikina DYNAFIT Transalper Thermal Hoody M
Aktuální verze mikiny Transalper Thermal Hoody má jiné barvy. Foto: Dynafit.com, Váha: 351 g

Novou verzi mikiny Transalper Thermal Hoody můžete koupit v Runsport.cz:

https://www.runsport.cz/cs/p-14240-dynafit-transalper-thermal-hoody-m-mykonos-blue

Triko SALOMON S/LAB SENSE TEE M White

Tohle triko se Salomonu fakt povedlo. I zde platí, že když mi něco sedí, tak se předzásobím. Pořídil jsem si bílou, červenou a modrou verzi. Triko je lehké jako pírko, na těle ho skoro necítíte a hlavně neuvěřitelně rychle schne. Stojí sice balík, ale určitě s ním budete spokojení.

Triko SALOMON S/LAB SENSE TEE M White
 No uznejte, že to triko je krásný :) Váha: 82 g

S/LAB verze tohoto trika už nejde sehnat, ale jako výborná alternativa může být tohle triko:

https://www.runsport.cz/cs/p-15907-salomon-sense-tee-m-goji-berry-red-dahlia

Bunda SALEWA Agner DST/DRY M Full-zip Hoody

První, z čeho budete hotoví, je cena téhle bundičky. Stojí totiž 7500 Kč. Není to ale úplně obyčejná bunda. Je velice lehká, má luxusní střih, do kterého se hned zamilujete a hlavně je voděodpudivá. Poprvé jsem jí použil, když jsem dělal support holkám z Runsport Teamu při jejich úspěšném absolvování Prominentních vrcholů Lužických hor (PVLH), kde celý den pršelo. Celý den se po budně kutálely kuličky vody a dovnitř se prostě nedostalo nic. Už jsem jí dvakrát vypral a voděodpudivý efekt stále funguje. Určitě to není klasická běžecká nepromokavá bunda. Už jen kvůli tomu, že nejde tak efektivně složit, např. do běžecké vesty, ale pro horské tůry je jako stvořená.

Bunda SALEWA Agner DST/DRY M Full-zip Hoody
 Sledujte, jak krásně po té bundě stéká voda. Váha: 366 gramů

Tuhle parádní bundu můžete koupit zde:

https://www.salewa.com/agner-durastretch-dry-full-zip-mens-hooded-jacket-00-0000027373

Nepromokavá bunda DYNAFIT Transalper Light 3L M Jacket

U nepromokavé bundy jsem trochu váhal. Rozmýšlel jsem se, jestli vzít to nejlepší a nejlehčí, co na trhu je, tedy bundu DYNAFIT Ultra Shakedry nebo další skvělou nepromokavku od Dynafitu – DYNAFIT Transalper Light 3L. U té Ultra Shakedry je jistota, že nepromokne, protože matroš Shakedry od Gore-Texu je prostě pecka. Taky je o 50 gramů lehčí než Transalper 3L. Nevýhodou je, že přes Shakedry by se neměl nosit batoh, aby se neporušila tenká membrána. Pro menší běžecké batohy má tahle bunda na zádech zip, po jehož rozepnutí se zvětší prostor na zádech a menší batoh můžete tedy nosit pod bundou.

Nepromokavá bunda DYNAFIT Transalper Light 3L M Jacket
Bunda Dynafit Ultra Shakedry respektive materiál Gore-Tex Shakedry, je nejlepší bunda do deště, co se v současné době dá sehnat.

Já měl ale dvacítkovej batoh a ten by byl trochu na těsno, tak jsem nakonec zvolil výše zmíněnou bundu DYNAFIT Transalper Light 3L, která taky přežije nějaký delší déšť a je celkově trochu bytelnější. Tuhle bundu používám taky v zimě na skialpy. Je to hodně kvalitní izolační bunda, která vydrží jak déšť, tak sníh nebo vichřici. Párkrát jsem v ní přežil na hřebenech Králického Sněžníku hodně velký chumelenice. V kombinaci s péřovkou (tu dáte pod ní) je to hodně slušnej drtič mrazu.

Bunda DYNAFIT Transalper Light 3L
Bundu DYNAFIT Transalper Light 3L využijete celoročně. Já jí nosím i na skialpy jako vrchní izolační vrstvu.

Odkaz na bundu najdete zde:

https://www.runsport.cz/cs/p-16032-dynafit-transalper-light-3l-m-jacket-lambo-green

Váha: 199 gramů.

Kalhoty S/LAB HYBRID PANT

Tyhle kalhoty mají dvě výhody a jednu nevýhodu. Za prvé mají parametry 20/20 (prodyšnost/voděodolnost). Za druhé jsou opravdu lehké, protože váží neuvěřitelných 120 gramů. Když je vezmete do ruky, tak vám přijde, že jsou snad z papíru. Mají taky fantastický střih a zadní část nohavic je elastická, tudíž se v nich fakt dobře pohybuje. Mimo to mají nohavice rozepínatelné až ke kolenům, takže si při oblékání respektive vysvlékání nemusíte zouvat boty.

Kalhoty S/LAB HYBRID PANT
Lepší fotku těhle kalhot nemám :)

A nevýhoda? Salomon už je z nepochopitelného důvodu nevyrábí.

Váha: 120 g

Čepice Buff Pack Run Cap

Tahle čepice je už taková moje klasika. Je lehká, krásně odvádí pot a dá se celá včetně kšiltu „smotat“ do malé kuličky. Prostě Buff.

Čepice Buff Pack Run Cap
Tuhle čepici asi nemusím nijak zvlášť představovat, protože jí většina z vás zná :)

Čepku najdete zde:

https://www.runsport.cz/cs/p-17756-buff-xl-pack-run-cap-r-city-junglegrey

Sporttester Suunto 9 Baro

Sportovní hodinky Suunto 9 Baro mají v současné době asi nejlepší výdrž baterky mezi dostupnými hodinkami na trhu. Navíc je u nich možné v průběhu aktivity měnit režim frekvence měření GPS polohy, což znamená, že tím se mění i výdrž baterky.

Sporttester Suunto 9 Baro
Sporttester Suunto 9 Baro

Režimy měření GPS:

  • Po 1 vteřině – výdrž 25 hodin.
  • Po 10 vteřinách – výdrž až 50 hodin (na turistiku tohle stačí).
  • Po 60 vteřinách – výdrž až 120 hodin.

Kompletní info o výdrži baterie a režimech najdete na oficiálním webu Suunto:

https://www.suunto.com/cs-cz/Support/Product-support/suunto_9/suunto_9/vlastnosti/izeni-vydre-baterie/

A koupit je můžete zde - https://www.runsport.cz/cs/p-15760-suunto-9-g1-baro-white

Další výbava

  • Nůž – ten se hodí vždycky. Navíc s něčím tu vysočinu musíte nakrájet.
  • Lékárnička Salewa – univerzální lékárnička od Salewy. Váha 230 gramů.
  • GoPro Hero 5 Black s klipem pro uchycení.
  • Sony RX100 – malý, ale výkonný kompaktní foťák, který tahám na všechny cesty, kde chci víc fotit a nemůžu táhnout velký foťák.
  • Powerbanka – malá powerbanka s kapacitou 5200 mAh pro dobití čelovky nebo telefonu. Váha 183 gramů.

Jídlo a pití

Počítal jsem s tím, že půjdeme přes vesnice, kde budou otevřené hospody nebo obchody, takže moc jídla a pití jsem si nebral. Vzal jsem si s sebou jen pár tyček Edgar, malou štangli vysočiny a balení celozrnného chleba. S vysočinou a chlebem už jsem pár dlouhých výletů přežil, takže tohle je pro mě prostě jistota.

Pití jsem řešil tak, že jsem si vzal dva půllitrové soft flasky od Salomonu, které jsem cestou doplňoval v hospodách nebo potocích.

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mojí FB stránku Trailrun.cz a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.